Mitja marato de Cambrils

De Madrid nos vamos ata Catalunya a Mitja marato de Cambrils, onde participou José Manuel Vieito gañando a carreira con un tempo de 1h08’20”, outra victoria máis para o seu palmarés.

10K PADRÓN

O sábado 24 de febreiro celebrouse a XVII Padrón 10k, unha nova edición con unha participacion de máis de un millar atletas, dos que máis de 50 eran atletas do SAR-VERMU PETRONI.
A carreira transcurreu polas as marxes do rio Sar, duas voltas de 5 quilómetros para completar os 10.000 metros homolagados. A proba con premios económicos por clubs federados, conseguimos unha nova victoria de para o clube atletismo Sar- Vermu Petroni con 290 puntos, seguido de atletismo Arenteiro con 401 puntos e F.C. Noitebra con 2366 puntos.
Na carreira absoluta o máis rápido dos nosos acadou o 4º posto e foi para Jorge Crespo, 2º master A; 14º Roberto Agrelo, 1º atleta local; 20º Samuel Saborido; 26º Manuel Oliver, 2º master B; 29º Jose Manuel Sanchez; 30º Angel Maceiras, 3º master B; 34º Ricardo Leon; 35º Ruben Fisterra; 44º Adrian Rojo; 50º Jose Suarez, 1º master C; 54º Alberto Rodriguez; 56º Toño Gomez; 77º Alberto Alvarez; 83º Carlos Busto; 103º Baltasar Figueiras; 107º Jose Manuel Lago; 108º Miguel Lapido; 112º Javier Guimarey; 119º Anxo Ruanova; 121º Tina Fernandez, 2º atleta femenina; 145º Japi Baamonde; 146º Manuel Fernandez, 3º sub23; 173º Cesar Taboada; 181º Ramiro Perez, 3º master C; 183º David Perez; 184º Alberto Reboredo; 195º Avelino Caamaño; 200º Fran Olveira; 206º Paco Sanmarco; 218º Diego Santos; 263º Angel Campos; 287º Luis Fernández, 313º Silvia Mariño; 346º Sonia Agrasar, 1ª atleta local; 248º Elena Miguens, 3ª master B; 400º Xaiño Mendez; 454º Sergio Prieto; 469º Montse Pereira; 502º Vanessa Leon; 549º Carolina Gonzalez; 570º Leticia Buituron; Juan Carlos Mosquera, Benjamín Costa e Ismael Bouzas tiveron que abandonar.
Nas probas dos maís pequenos: carrera de pitufos, 3º Sasha Pardal; 5º Mauro Sanmarco.
Carrera sub10: 4º Sabela Raposo, 1ª de las niñas. Carrera sub12: participo Natalia Argibay. Carrera sub14-16: 2º Eros Pardal, 1º sub14; 5º Enma Argibay, 1ª sub16; 19º Mariña Rey; 21º Adrian Raposo; 24º Ada Rodriguez; 29º Samuel Saborido. Carrera sub 18, 5ª Sabela Rey, 1ª femenina.

Coruña 21K

Rematamos este finde de febreiro ca media maratón de A Coruña, o clube SAR-VERMU Petroni participou con un total de 10 atleltas, os dous mellores clasificados do clube foron no posto 13º Roberto Agrelo 1h12’56” e no 23º Josecho Sanchez 1h15’52”, os dous conseguiron a sua mellor marca personal na distancia, 56º Angel Maceiras; 60º Alberto Rodriguez; 71º Carlos Busto, sendo 2º en master4; 120º Baltasar Figueiras; 195º Diego Santos; 214º Manuel Fernandez; 219º Miguel Santomil e 402º Paco Sanmarco.

Carreira do Cocido en Lalín

En Lalin celebrouse a IX carreira pedreste do Cocido, na distancia de 10k compiteu Jose Suarez terminando a proba no posto 11º e o gañador na categoria de master C.
Sobre a distancia de 5k compitiron, Cesar Taboada que foi 11º na xeral e tamén o gañador en master B, e Isis Sainz que rematou no posto 69º.

XLII Campo a Través de San Miguel de Oia

O domingo 17 Dani Vila volveu a competir en un cross e foi no XLII trofeo de campo a traves en San Miguel de Oia, en Vigo, con unha boa participación en número e calidade, un circuito espectacular e rápido que se atopaba seco o que facía non demasiado técnico. A pesar da agradable temperatura, Dani chegaba a proba con moitas dudas polo pouco adestramento da semana, a pesar de todo terminou no posto 12º, e 3º na categoria. Un cross que os gañadores foron Alex Fernández e Sandra Mosquera

Control de marcas no Barbanza

O sábado 16 de febreiro celebrouse o II control de marcas de Barbanza, celebrado no estadio municipal de A Alta na Pobra do Caramiñal.
Compiteu Jesus Sainz nas probas de: 400mts. lisos (serie E) gañando con un tempo de 56:87 e nos 800mts. (lisos final B), foi 6º con un tempo de 2:20:21. Fernando Sainz que tamén estaba inscrito para participar neste control non poido facelo por resentirse dunna lesión.

DE CROSS POLA RIA DE FERROL

O pasado domingo 10 de febrero celebrouse o Cross Master, término eufemístico que agora
se utiliza para denominar os deportistas que pola idade comenzamos a ser vetustos.
Esta vez tocou en Barallobre, o sur da ría de Ferrol, nun pequeno pero fermoso circuito, cas
fiestras abertas os que foron no seu tempo prósperos asteleiros de astano, construido nos
xardins do que foi Pazo Señorial dos Lago e que agora habitan centos de inocentes
estudantes tratando de aprobar a secundaria e malvados mestres intentando evitalo con
perversos exames.
Falándose dunha proba de cross, o tormento estaba asegurado: había que percorrer
durante varias voltas dous niveis chairos e secos pero separados por unha pendente que a
climatoloxia convertira o seu tránsito, para os mais puristas nun extraordinario escenario de
campo a través, pero que a maioria veíamos como un instrumento de tortura.
Si magnificos para o Clube foron os resultados do Cross das Pontes, o calificativo mais
axeitado para este de Barallobre sería o de excepcional: 8 subidas o podio, 5 individuais e 3
por equipos. E neste punto é necesario subliñar o resultado do equipo femeniño, 4 atletas =
3 medallas; ¡Oh musas, porque no me foron dadas as habilidades da lírica para cantar as
proezas de este equipo femenino que minorado polas importantes ausencias, aínda asi foi
capaz de regresar a nosas terras do Sar con 3 metais na equipaxe!.  Bronce por equipos,
prata para Helena no +45 e bronce para Lupe no +35.
Non se quedaron moi atrás os homes: prata para o equipo +45, Bronce para o +35, dous
ouros para José Leis no +55 e Fernando Sainz no +70 e Bronce para Ramiro Pereira no
+60.
As subidas o podio coa correspondente entrega de galardóns foi un espectáculo cheo de
emocións, as imaxes dos merecedores dos premios recortabanse cas das gruas e
chimeneas das vellas instalacions asteleiras e a moitos dos presentes, ademáis do pracer
do vencedor, inundabanos una especie de nostalxia polo marco hoxe testigo dun presente
decainte pero grandioso no pasado.

Resultados por clubes

Boa participacion do clube con varias medallas e o único equipo presente no podiun nas 3 categorias: 3ª clube femenino; 3º clube masculino master35/40 e 2º clube masculino master sub45.

Resultados individuais

Carreira femenina: 10º Lupe Lodeiro, 3ª master35; 14ª Silvia Mariño; 19ª Elena Miguens, 2ª master45 e 39ª Montse Pereira.

Carreira masculina master35/40: 10º Josecho San Luis; 13º Toño Gomez; 17º Daniel Vila; 20º Carlos Juanatey; 58º Javier Guimarey; 62 Japi Baamonde; 68 Avelino Caamaño e 78º Angel Campos.

Carreira masculina master 45 e superiores: 6º Jose Suarez, 1º master55; 11º Alberto Rodriguez; 12º J. Manuel Lago; 20º Carlos Busto; 47º Paco Sanmarco; 51º Ramiro Perez, 3º master60; 56º Pepe Saborido; 57º Manuel Figueira e 77º Fernando Sainz, 1º master70.

Mitja marato de Barcelona

Por terras catalanas, unha nova edicion da Mitja marato de Barcelona, unha carreira con atletas de moita calidade, entre eles estaba Jose Manuel Vieito que pulverizou a sua mellor marca en casi dous minutos, terminou posto 43º con un tempo de 1h07’12”.

Trail Concello de Zas

Na xornada do domingo celebrouse no concello de Zas, “III trail da filloa” na distancia corta de 17k, Ruben Fisterra terminou na 3ª posición nun axustadisimo final, os 3 primeros terminaron no mesmo segundo.